Jak pogodzić pracę z posiadaniem psa ?

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na psa z rodowodem czy zwykłego kundelka ten oryginalny, pies z metryką zawsze jest kosztowny. Zakup takiego psa zawsze wiąże się ze sporymi  kosztami, a to dopiero początek wydatków. Później musimy pójść z nowym milusińskim na wykonanie wszystkich szczepień ochronnych. Na początku pobytu z nami najpotrzebniejszy  jest cały pakiet szczepień przeciwko chorobom zakaźnym który mały pies musi otrzymać bo jest to regulowane prawnie. A potem tego rodzaju  szczepienia trzeba robić  rokrocznie. Nie wolno nam terminów szczepień przegapić, bo to może być bardzo duże zagrożenie  dla zdrowia i życia naszego psa.

Co więcej gdy pies dozna choroby, która może być prędzej czy później u naszego psa  i wtedy musimy zapewnić  pomoc lekarza weterynarza oraz zakupić odpowiednie leki czy zastrzyki. To trochę tak jak z naszymi małymi dziećmi  musimy przede wszystkim myśleć o tym, aby pies szybko doszedł do siebie i czuł znów jak najlepiej, i biegał po domu. Kolejny wydatkiem jest oczywiście cena  wyżywienia naszego milusińskiego. Można oczywiście oszczędzać i dawać psu tanią i niedobrą karmę, ale czy to jest najlepszy i najrozsądniejszy  pomysł? Pies, tak jak  każdy z żywych organizmów potrzebuje zbilansowanej i zdrowej diety. Powinno się, więc zapewnić mu taką karmę, która zaspokoi jego zapotrzebowanie na odpowiednie witaminy i minerały. Więc proszę podlicz sobie teraz, ile w skali miesiąca a potem w skali roku kosztuje życie  psa w naszym domu aby był w doskonałym zdrowiu i  żelaznej kondycji. Stać Cię na to, aby kupić tak drogi prezent  pod choinkę aby tylko zrobić przyjemność dziecku? 

Czy zamieszanie związane ze świętami to najlepszy okres na takie decyzje? Pomyślmy, że przeanalizowaliśmy  wszystkie uwagi które mówią  zarówna za jak i przeciw zakupie i zdecydowaniu się na wychowanie psa. Zdołaliśmy wypracować podział pracy przy psie, zrobiliśmy kalkulację kosztów wychowywania i trzymania  psa w domu, wiemy co z nim będzie podczas naszych planów wakacyjnych. Wiemy doskonale co wynika  z obowiązków, które mamy  zarówno przy wychowaniu młodego psa , jak i przy  dbaniu o  dorosłego psa. Mimo wszystkich ostrzeżeń i uwag nadal chcemy go mieć u siebie. I bardzo dobrze bo to sygnał mówią  o tym, że nasza wola posiadania psa nie została zdecydowana tylko  pod wpływem namowy przez dzieci . Teraz mamy świadomość, że chęć posiadania psa jest głęboka i nie minie, jak tylko pies urośnie.