Pies ze schroniska czy zakup rasowego psa?

Zanim pójdziemy do schroniska najpierw należy przeprowadzić poważną naradę z naszymi dziećmi i próbować uświadomić im  jak wygląda codzienność z posiadaniem psa. Każdego psa, jeśli mieszkamy w bloku trzeba wyprowadzać na spacery co najmniej kilka razy dziennie. I to bez względu na pogodę. Czy pada deszcz, czy śnieg, czy też  wieje wiatr, nie ma to dla psa znaczenia. Pies ma swoje życiowe potrzeby, które musimy zaspokoić jak najszybciej. Jeśli więc Twoje dzieci są na tyle duże i odpowiedzialne aby wyprowadzać psa na spacer samemu, należy najpierw otworzyć im oczy na to jak ważny i angażujący jest to obowiązek. Można też wcześniej przeprowadzić  mały eksperyment w domu. Zamiast psa kupić dzieciom np. psią maskotkę, z którą będą musiały wychodzić kilka razy na spacer. Jeśli nie stracą entuzjazmu i będą się nią opiekować wtedy możemy wziąć pod uwagę taką ewentualność, jak kupno psa na prezent. Inna rzecz to oczywisty fakt, że dzieci nawet, nawet gdy będą dobrze zajmować  się psem i wywiązywać się, ze swoich obowiązków względem psa, to nie zawsze będą w domu, bo chodzą do szkoły.  Zdarzyć się może przecież, że zachorują i będą w łóżku.

Wyjeżdżają pewnie również nieraz podczas wakacji czy ferii na  kolonie czy obozy. Co wtedy zrobimy z psem? Obowiązki wyprowadzania go i dbania o psiaka będą tylko i wyłącznie na Twojej  głowie i twoim problemem. Nawet, więc jeśli dziecko należy do bardzo systematycznych, regularnych i  obowiązkowych, liczyć musimy się z tym, że opieka nad psem spadnie na nasze barki zawsze, gdy Twoje dziecko nie będzie mogło wyprowadzić psa na spacer. Gdy realistycznie popatrzycie na to, ile czasu dziecko spędza poza domem, może się okazać, że co najmniej jedną trzecią jego obowiązków związanych z posiadaniem psa przejmiesz Ty. Jeśli natomiast Twoje dzieci są zbyt małe, żeby zajmować się psem, to obowiązek wyprowadzania go spadnie na Ciebie. Zastanów się i przemyśl  więc czy masz czas na to, żeby wychować  takiego szczeniaka. A sam pies zanim podrośnie i będzie dorosły wymaga bardzo dużo czasu i poświęcenia w wychowaniu. Trzeba nauczyć go czystości i komend,  wyprowadza się go na dwór dużo częściej niż dorosłego psa.

Podsumowując każdego psa, jeśli mieszkamy w bloku trzeba wyprowadzać na spacery co najmniej kilka razy dziennie. I to bez względu na pogodę. Czy pada deszcz, czy śnieg, czy też  wieje wiatr, nie ma to dla psa znaczenia. Pies ma swoje życiowe potrzeby, które musimy zaspokoić jak najszybciej. Jeśli więc Twoje dzieci są na tyle duże i odpowiedzialne aby wyprowadzać psa na spacer samemu, należy najpierw otworzyć im oczy na to jak ważny i angażujący jest to obowiązek. Można też wcześniej przeprowadzić  mały eksperyment w domu.